Many swimmers from the Riverbrook YMCA Wahoo Swim Team competed at the 2017 Wahoo Winter Invitational meet on Jan. 20-22 at the Y in Wilton. The Wahoos hosted seven teams from New York, New Jersey, Pennsylvania, Connecticut and Massachusetts.

The Wilton combined men’s and women’s team earned 4,211 points, followed by Ocean County, N.J., with 2,598, West Hartford Aquatics (2,576), Rockland Condors (2,565), Upper Main Line, Pa. (2,181), Crimson Aquatic, Mass., (831), North Westchester County Marlins, N.Y. (346) and Regional of Western CT (285).

The top three men’s teams were: Wilton Wahoos (1,991 points), Rockland Condors (1,570) and West Hartford Aquatics (1,537).

In the women’s division, the Wilton Wahoos were the top scoring team with 2,220 points, followed by Ocean County (2,012) and Upper Main Line (1,269).

Many Wahoo swimmers finished in the top 12.

Girls 10-under

Aanya Kongettira — fourth in the 50-yard freestyle, seventh in the 100-yard freestyle and 200-yard freestyle, eighth in the 50-yard backstroke, fifth in the 100-yard backstroke, 10th in the 50-yard breaststroke and 10th in the 200-yard individual medley;

Stephanie Tang — sixth in the 50 free, ninth in the 50 back, third in the 100 butterfly, seventh in the 100 IM;

Isabel Barbieri — eighth in the 50 free, fourth in the 200 free, ninth in the 100 breast, 100 IM and 200 IM;

Sahana Bhagavatula — 11th in the 50 fly, eighth in the 100 fly;

Karolina Bukowski — 12th in the 50 fly, ninth in the 100 fly, 11th in the 100 IM.

Girls 11-12

Avery Newcomer — third in the 100 free and 200 IM, second in the 100 breast, fourth in the 50 breast, 10th in 50 fly;

Anya Iyer — eighth in the 100 free, fifth in the 200 free, eighth in the 200 IM and 100 fly, ninth in the 50 fly;

Casey Vanderwall — 10th the 200 free, 12th in the 50 free, seventh in the 50 back, 11th in the 100 back;

Virginia Hastings — sixth in the 50 free;

Carolyn Hendricks — 12th in the 200 free and 50 back, third in the 50 free, sixth in the 100 IM, seventh in the 200 IM, fourth in the 100 fly;

Sophia Hemschot — ninth in the 100 IM, 50 back and 100 breast, 10th in the 50 breast, fourth in the 100 back;

Emily Bukowski — fifth in the 100 IM, fourth in the 100 breast, second in the 50 breast.

Girls 13-14

Ellen Holmquist — 10th in the 100 free and 100 breast, first in the 200 free, fifth in the 200 breast, sixth in the 200 IM, 11th in the 500 free, seventh in the 400 IM;

Emma Babashak — third in the 200 free, eighth in the 200 back, sixth in the 200 breast, fifth in the 100 fly, first in the 200 fly, third in the 1650 free;

Caroline Mahony — ninth in the 100 fly.

Girls 15-over

Morgan Dill — ninth in the 100 back;

Leila Hastings — fourth in the 200 breast, 11th in the 200 IM;

Emily Walden — sixth in the 200 breast, 11th in the 1650 free;

Arisa Cowe — ninth in the 200 fly;

Emma Kauffeld — ninth in the 500 free.

Boys 10-under

Iyer Hirsch — fourth in the 50 free, seventh in the 100 free and 50 fly, fifth in the 200 free and 200 IM, ninth in the 50 back, eighth in the 100 back and 100 fly;

Danny Babashak — fifth in the 100 free, fourth in the 200 free, 100 fly, 50 fly and 200 IM, seventh in the 50 back, first in the 100 back, sixth in the 100 IM;

Andrew Zhou — sixth in the 200 free, fourth in the 100 breast, eighth in the 100 IM, ninth in the 200 IM.

Boys 11-12

Benjamin Steward — 11th in the 50 free and 200 IM;

Dev Madhavani — 11th in the 200 free, 10th in the 100 IM.

Boys 13-14

Vishnu Duriseti — 10th in the 100 fly;

Rory Hess — 12th in the 100 breast, sixth in the 200 breast, second in the 100 and 200 fly, third in the 200 IM;

Christopher Zhou — 10th in the 200 breast;

Kevin Hu — eighth in the 20 fly.

Boys 15-over

Jake Kealy — sixth in the 100 free, first in the 100 back, third in the 200 back, fifth in the 100 fly, fourth in the 200 IM;

Robby Giller — first in the 200 free, fourth in the 200 breast, second in the 200 fly.

Notes: Other Wilton girls who swam were Julia DiLullo, Isabella Ray, Hannah Looney, Hannah Hsu, Hannah Cowe, Annabelle Pennino, Jordyn Yee, Julia Lorenzoni, Samantha Mims, Teresa Lorenzoni, Hannah Hemschot, Melanie Rutherford, Shriya Chelluboina, Virginia Hastings, Whitney Hess, Hannah Schubkegel, Sophia Gimby, Rebecca Hsu, Meera Sharma, Ava Fasano, Sydney Lillis, Hayden Roy, Anika Bhagavatula, Isabel Pravia, Hailey Looney, Nina Mukhametzyanov, Isabella Fischetti, Alexandra Gillespie, Olivia Crisafulli, Katie Stevenson, Avery Rowland, Julianna Hume, Pauline Hendricks, Madeline Pennino, Grace Schaller, Ellie Cramer, Maddy McCaghey, Annabel Roth, Lily Kealy and Hayden Roy.

Other Wilson boys who competed were Michael Adams, James LaBant, George Schwartz, Alvin Zhang, Vrishak Duriseti, Anjo Therattil, Thomas Petrillo, Alex McDonnell, Nathan Meyers, Colin Milar, Nate Newcomer, Will Trentos, Matt Schaller, Gordon Steward, Alex Li, Matthew Martin, Dylan Flanagan, Matt Lamanna and Will Suchy.