The Wilton Y Wahoo Swim Team won its first long course national team championship since 2012, with a dominating performance at last week’s 2016 YMCA Long Course National Championships in Indianapolis, Ind.

The Wahoos finished with 747 points in the combined men’s and women’s standings, easily beating runner-up Cheshire (Conn.) YMCA by nearly 200 points.

The Wahoo men’s team finished in first place for the fifth year in row with 457 points, beating out runner-up Upper Main Line YMCA (Berwyn, Pa.) by 65 points.

On the women’s side, the Wahoos finished third with 290 points, just four points behind runner-up Countryside Ralph Stolle YMCA (Lebanon, Ohio).

The Wahoos won seven events at the meet, which was held Wednesday through Sunday.

Robby Giller, a rising senior at Wilton High School, was a national champ for the second straight year, taking first place in the 400-meter individual medley. Last year he won the 800-meter freestyle at Y nationals.

Giller also had three other top-five finishes, taking third in both the 1500 and 800 freestyle events, and fifth in the 400 freestyle.

Jake Kealy of Wilton, a rising senior at Fairfield Prep, was the national champ in the 200-meter backstroke, and also placed third in the 100 backstroke and fourth in the 200 IM.

The Wahoos had two double winners in Ky-lee Perry of Norwalk and Hugo Sykes of Weston, who were the national champs in the women’s and men’s 50- and 100-meter freestyle events, respectively.

Sykes was also second in the 200 backstroke and third in the 200 freestyle, while Perry was also sixth in the 100 butterfly and ninth in the 100 backstroke.

Giller and Sykes were also part of Wilton’s victorious 800 freestyle relay for the second year in a row, and both also swam legs on three other relays that finished in the top five.

In the 800 freestyle relay, the winning Wilton team also featured Will Suchy of Wilton and Lexo Walker of Ridgefield.

The Wahoo men took second in the 200 freestyle relay with Walker, Alex Ignatov of Trumbull, Sykes and Giller; and were third in the 200 medley relay with the team of Kealy, Wesley Fales of New Canaan, Sykes and Giller.

Giller, Sykes, Walker and Erik Ryan of Darien teamed up to place fifth in the 400 freestyle relay.

Walker also finished third in the 200 butterfly and fourth in the 200 freestyle.

Four other Wahoo women had top-eight showings.

Emma Holmquist of Wilton was a finalist in three events, taking third in the 200 breaststroke, seventh in the 400 IM and eighth in the 200 IM.

Catherine Buroker of Trumbull dropped 25 seconds off her seed time in the 1500 freestyle to finish fifth, and also placed seventh in the 800 freestyle.

Bella Gary of Weston took fifth in the 200 breaststroke, and Kiersten Daly of Weston finished sixth in the 400 IM and seventh in the 200 IM.

For the men’s team, James Mostofi of Darien finished second in the 200 IM and seventh in the 800 freestyle, while Kevin Santoro of Ridgefield was fifth in the 200 backstroke.

The Wahoo women had two top-eight finishes in the relays. They were second in the women’s 400 freestyle relay with the team of Emma Kauffeld of Wilton, Holmquist, Buroker and Perry; and fourth in the 400 medley relay with the foursome of Katy Saladin of Fairfield, Holmquist, Sophie Hayes of Ridgefield and Perry.

Also swimming at the national championships for the women’s team were Ellen Holmquist, Liela Hastings, Natalie Larsen and Ally Bazarian of Wilton, Brenna McLaughlin of Trumbull, and Victoria Piacentino of North Salem, N.Y.

The men’s team effort also featured Christian Larsen of Wilton, Bexhet Dovolani of Stratford, Joseph Sepuca of Norwalk, Noah Cheruk of Stamford, Tim Joyce of Bethel, Brandon Berger of Weston, Jack Lynch of Ridgefield, and Nick Nonnenmacher of Redding.

Results for Wilton Wahoo swimmers at the meet were:

WOMEN


400 freestyle - 14. Catherine Buroker (4:28.12), 22. Emma Kauffeld (4:32.45), 35. Kiersten Daly (4:38.09), 38. Brenna McLaughlin (4:38.52);

50 butterfly - 70. Victoria Piacentino (31.05), 72. Sophie Hayes (31.12), 95. Ally Bazarian (32.12);

100 breaststroke - 13. Emma Holmquist (1:15.59), 21. Ellen Holmquist (1:16.16), 25. Bella Gary (1:16.3), 48. Liela Hastings (1:18.38);

50 freestyle - 1. Ky-lee Perry (25.87);

800 free relay - 9. Wilton (Emma Holmquist, Catherine Buroker, Ky-lee Perry, Emma Kauffeld), 8:39.15;

200 butterfly - 15. Sophie Hayes (2:23.67), 23. Natalie Larsen (2:26.06), 71. Ally Bazarian (2:36.7), 74. Brenna McLaughlin (2:38.32);

100 freestyle - 1. Ky-lee Perry (56.64), 89. Victoria Piacentino (1:01.92);

200 IM - 7. Kiersten Daly (2:25.0), 8. Emma Holmquist (2:25.16), 20. Ellen Holmquist (2:27.02);

50 backstroke - 53. Katy Saladin (32.41), 64. Ally Bazarian (32.91);

400 free relay - 2. Wilton (Emma Kauffeld, Emma Holmquist, Catherine Buroker, Ky-lee Perry), 3:55.76;

800 freestyle - 7. Catherine Buroker (9:11.89), 11. Emma Kauffeld (9:18.87), 19. Brenna McLaughlin (9:29.9);

100 backstroke - 9. Ky-lee Perry (1:03.74), 30. Katy Saladin (1:07.38), 107. Ally Bazarian (1:10.82);

50 breaststroke - 35. Ellen Holmquist (35.57), 44. Bella Gary (35.88), 66. Liela Hastings (36.84);

400 IM - 6. Kiersten Daly (5:03.51), 7. Emma Holmquist (5:10.2), 20. Bella Gary (5:07.93), 34. Natalie Larsen (5:17.77);

200 freestyle - 17. Catherine Buroker (2:08.08), 38. Emma Kauffeld (2:10.64);

200 medley relay - 21. Wilton (Ky-lee Perry, Emma Holmquist, Sophie Hayes, Catherine Buroker), 2:03.34;

200 free relay - 9. Wilton (Emma Holmquist, Catherine Buroker, Ky-lee Perry, Emma Kauffeld), 1:48.14;

1500 freestyle - 5. Catherine Buroker (17:27.39),12. Emma Kauffeld (17:42.09), 13. Brenna McLaughlin (17:45.89);

200 backstroke - 34. Natalie Larsen (2:26.27), 42. Katy Saladin (2:26.95), 45. Kiersten Daly (2:27.01);

100 butterfly - 6. Ky-lee Perry (1:02.81), 37. Sophie Hayes (1:05.37), 59. Natalie Larsen (1:06.49), 92. Victoria Piacentino (1:08.24);

200 breaststroke - 3. Emma Holmquist (2:38.85), 5. Bella Gary (2:41.54), 31. Liela Hastings (2:47.79), 36. Ellen Holmquist (2:48.56);

400 medley relay - 4. Wilton (Katy Saladin, Emma Holmquist, Sophie Hayes, Ky-lee Perry). 4:24.42;

MEN


400 freestyle - 5. Robby Giller (3:59.75), 11. James Mostofi (4:06.41), 15. Lexo Walker (4:08.2), 19. Will Suchy (4:09.92), 23. Alex Ignatov (4:11.67), 24. Tim Joyce (4:12.3), 27. Erik Ryan (4:12.36), 52. Nick Nonnenmacher (4:19.55);

50 butterfly - 27. Christian Larsen (27.24);

100 breaststroke - 16. Noah Cheruk (1:09.29), 17. Wesley Fales (1:08.39), 29. Jack Lynch (1:09.84), 37. Joseph Sepuca (1:10.04), 60. Bexhet Dovolani (1:11.28), 63. Brandon Berger (1:11.43);

50 freestyle - 1. Hugo Sykes (23.53);

800 free relay - 1. Wilton (Robby Giller, Will Suchy, Lexo Walker, Hugo Sykes), 7:42.78;

200 butterfly - 3. Lexo Walker (2:05.9), 15. Erik Ryan (2:10.74), 17. Jack Lynch (2:10.07);

100 freestyle - 1. Hugo Sykes (51.62);

200 IM - 4. Jake Kealy (2:10.56)28. Wesley Fales (2:15.38);

50 backstroke - 44. Kevin Santoro (29.53);

400 free relay - 5. Wilton (Robby Giller, Lexo Walker, Erik Ryan, Hugo Sykes), 3:33.64;

800 freestyle - 3. Robby Giller (8:18.64), 7. James Mostofi (8:29.37), 9. Alex Ignatov (8:31.67), 13. Tim Joyce (8:40.74), 15. Will Suchy (8:42.06), 24. Nick Nonnenmacher (8:54.17);

100 backstroke - 3. Jake Kealy (58.22), 25. Kevin Santoro (1:01.28);

50 breaststroke - 39. Noah Cheruk (32.2),58. Joseph Sepuca (32.8),65. Brandon Berger (32.91),67. Bexhet Dovolani (33.06);

400 IM - 1. Robby Giller (4:26.69), 2. James Mostofi (4:35.8), 24. Kevin Santoro (4:49.56), 29. Wesley Fales (4:50.46);

200 freestyle - 3. Hugo Sykes (1:54.55), 4. Lexo Walker (1:54.98), 18. Will Suchy (1:57.36), 27. Alex Ignatov (1:59.04), 54. Tim Joyce (2:01.63), 56. Nick Nonnenmacher (2:01.67);

200 medley relay - 3. Wilton (Jake Kealy, Wesley Fales, Robby Giller, Hugo Sykes), 1:47.93;

200 free relay - 2. Wilton (Lexo Walker, Alex Ignatov, Hugo Sykes, Robby Giller), 1:36.21;

1500 freestyle - 3. Robby Giller (15:42.97), 9. James Mostofi (16:19.12), 10. Tim Joyce (16:28.35), 12. Alex Ignatov (16:29.85), 21. Will Suchy (16:44.18), 28. Nick Nonnenmacher (17:07.5);

200 backstroke - 1. Jake Kealy (2:04.81), 2. Hugo Sykes (2:07.02), 5. Kevin Santoro (2:08.83);

100 butterfly - 10. Lexo Walker (57.23), 42. Jake Kealy (59.49), 43. Erik Ryan (59.49), 69. Christian Larsen (1:01.07);

200 breaststroke - 12. Wesley Fales (2:27.56), 19. Noah Cheruk (2:30.8), 20. Jack Lynch (2:31.64), 22. Joseph Sepuca (2:31.73), 35. Bexhet Dovolani (2:33.42), 36. Brandon Berger (2:33.92).