GP W D L GF GA Pts
RB Leipzig 4 3 1 0 10 2 10
ch-Bayern 4 3 0 1 17 8 9
Dortmund 4 3 0 1 8 2 9
Eintracht 4 2 2 0 7 4 8
Stuttgart 4 2 1 1 9 5 7
Augsburg 4 2 1 1 5 3 7
Bremen 4 2 1 1 6 6 7
Hoffenheim 4 2 0 2 8 6 6
Leverkusen 4 1 3 0 3 2 6
Union Berlin 4 1 2 1 7 5 5
Monchengladbach 4 1 2 1 5 6 5
Freiburg 4 1 2 1 5 8 5
Wolfsburg 4 0 4 0 2 2 4
Arminia Bielefeld 4 1 1 2 3 6 4
Hertha Berlin 4 1 0 3 8 10 3
Cologne 4 0 1 3 4 8 1
Schalke 4 0 1 3 2 16 1
Mainz 4 0 0 4 2 12 0

ch - clinched championship

___

Saturday, Oct. 17

Hoffenheim 0, Dortmund 1

Freiburg 1, Bremen 1

Hertha Berlin 0, Stuttgart 2

Mainz 0, Leverkusen 1

Augsburg 0, RB Leipzig 2

Arminia Bielefeld 1, Bayern 4

Monchengladbach 1, Wolfsburg 1

Sunday, Oct. 18

Cologne 1, Eintracht 1

Schalke 1, Union Berlin 1

Friday, Oct. 23

Stuttgart vs. Cologne, 1830 GMT

Saturday, Oct. 24

Bayern vs. Eintracht, 1330 GMT

RB Leipzig vs. Hertha Berlin, 1330 GMT

Union Berlin vs. Freiburg, 1330 GMT

Mainz vs. Monchengladbach, 1330 GMT

Dortmund vs. Schalke, 1630 GMT

Sunday, Oct. 25

Wolfsburg vs. Arminia Bielefeld, 1430 GMT

Bremen vs. Hoffenheim, 1700 GMT

Monday, Oct. 26

Leverkusen vs. Augsburg, 1930 GMT

Germany Bundesliga 2
GP W D L GF GA Pts
Holstein Kiel 4 3 1 0 5 1 10
Hamburger SV 3 3 0 0 7 4 9
Erzgebirge Aue 3 2 1 0 6 2 7
Hannover 4 2 0 2 7 4 6
SSV Jahn Regensburg 4 1 3 0 4 3 6
Sandhausen 4 2 0 2 4 6 6
VfL 1899 Osnabruck 3 1 2 0 3 2 5
Bochum 4 1 2 1 4 4 5
St. Pauli 3 1 1 1 6 5 4
Darmstadt 3 1 1 1 5 5 4
Nuremberg 3 1 1 1 4 4 4
Heidenheim 4 1 1 2 5 6 4
Fortuna Dusseldorf 4 1 1 2 5 6 4
SC Paderborn 4 1 1 2 4 5 4
Eintracht Braunschweig 4 1 1 2 3 7 4
SpVgg Greuther Furth 4 0 3 1 4 5 3
Karlsruher SC 4 1 0 3 3 4 3
Wurzburg 4 0 1 3 2 8 1

___

Saturday, Oct. 17

SpVgg Greuther Furth 0, Hamburger SV 1

Karlsruher SC 3, Sandhausen 0

Eintracht Braunschweig 2, Bochum 1

Sunday, Oct. 18

Fortuna Dusseldorf 2, SSV Jahn Regensburg 2

SC Paderborn 1, Hannover 0

Erzgebirge Aue 2, Heidenheim 1

VfL 1899 Osnabruck vs. Darmstadt, 1130 GMT ppd

Wurzburg 0, Holstein Kiel 2

Monday, Oct. 19

St. Pauli vs. Nuremberg, 1830 GMT

Wednesday, Oct. 21

Hamburger SV vs. Erzgebirge Aue, 1630 GMT

Friday, Oct. 23

SSV Jahn Regensburg vs. Eintracht Braunschweig, 1630 GMT

Nuremberg vs. Karlsruher SC, 1630 GMT

Saturday, Oct. 24

Hamburger SV vs. Wurzburg, 1100 GMT

Darmstadt vs. St. Pauli, 1100 GMT

Hannover vs. Fortuna Dusseldorf, 1100 GMT

Holstein Kiel vs. SpVgg Greuther Furth, 1100 GMT

Sunday, Oct. 25

Heidenheim vs. VfL 1899 Osnabruck, 1230 GMT

Bochum vs. Erzgebirge Aue, 1230 GMT

Sandhausen vs. SC Paderborn, 1230 GMT

Wednesday, Oct. 28

VfL 1899 Osnabruck vs. Darmstadt, 1730 GMT