2022 All-FCIAC Fall Teams

Editor’s note: GameTimeCT will update as teams are released.

GIRLS VOLLEYBALL

Coach of the Year: Laurie LaRusso, Darien.  

First Team: Maggie Carley, Trumbull; Leilani Gillespie, Darien; Tatum Holderied, Fairfield Ludlowe; Jillian Roche, Darien; Maggie Saleeby, Greenwich; Kendall Scholz, Wilton; Lily Stevens, New Canaan; Selina Torstere, Fairfield Warde.

Second Team: Caitlin Allen, Wilton; Caitlin Finnegan, Fairfield Ludlowe; Marianna Hernandez, Brien McMahon; Aubrey Moore, Darien; Ellie Moore, Darien; Lindsay Mulcahy, New Canaan; Camdyn Roth, Trumbull; Lucia Spanjol, Greenwich.

Third Team: Sammi Agostin, Trumbull; Kirra Baker, Fairfield Warde; Finleigh Benkwitt, Westhill; Defne Ceken, Westhill; Erin Lovett, St. Joseph; Lucie Nivaud, Staples; Madison Roman, Fairfield Ludlowe; Olivia  Zaorski, New Canaan.

Honorable Mention: Anisa Purefoy, Bridgeport Central; Caroline McClung, Brien McMahon; Reagan Lalor, Danbury; Ayla Schenck, Darien; Clara Grosner, Fairfield Ludlowe; Gabriele Gardauskas, Fairfield Warde; Katherine Ford, Greenwich; Lissette Jimenez, New Canaan; Mallory Stiles, Norwalk; Katie Brand, Ridgefield; Kelli Ennis, St. Joseph; Myrla Principe, Stamford; Kate Valante, Staples; Julia Grillo, Trumbull; Brianna Gonzalez, Westhill; Aly Rappaport, Wilton.

BOYS SOCCER

All-FCIAC: Chino Mejia, Brien McMahon; Manuel Catarino, Danbury; Aidan Roxo, Danbury; Trevor Pegg, Darien; Bobby Whittaker, Darien; James Kennedy, Darien; Thomas Melvin, Fairfield Ludlowe; Garrett Larsen, Fairfield Warde; Lucas Luzuriaga, Greenwich; Max Ferrario, Greenwich; Jamie Smith, Greenwich; Lorenzo Marsili, New Canaan; Dylan Thomas, Norwalk; Luke Ingber, Norwalk; Jack Gerardi, Norwalk; Ian Uecker, Ridgefield; Jake Pacacha, St. Joseph; Dylan Hoke, Staples; Owen Bull, Trumbull; Franco Milovanov, Trumbull; Sean Racette, Trumbull; Luke Vander Kolk, Westhill.

All-East: Sebastian Carballo, Bridgeport Central; Marckly Joseph, Bridgeport Central; Tommy Branca, Darien; Owen Comey, Darien; Matthew Kennedy, Darien; Riley Donald, Fairfield Ludlowe; Robin Moon, Fairfield Ludlowe; Zachary Connor, Fairfield Ludlowe; Matthew Menozzi, Fairfield Ludlowe; Amos Bignotti, Fairfield Warde; Tanner Oracheff, Fairfield Warde; Irving Dorman, New CanaanAidan McLaughlin, New Canaan; Jeronimo Marsili, New Canaan; Jake Bausman, New Canaan; Miles Deane, Ridgefield; Andrew Foster, Ridgefield; Henry Reichenbach, St. Joseph; Jonathan Yerrall, Wilton; Gavin Lowne, Wilton.

All-West: Maycol Mejia, Brien McMahon; Juan Filipe Villa, Brien McMahon; Pedro Beserra, Brien McMahon; Kona Caguao, Brien McMahon; Jefferson Magalhaes, Danbury; Edber Illescas, Danbury; Mateo Plasencia, Danbury; Nicholas Carvalho, Greenwich; Gerardo Guerra, Greenwich; Gordon Cartwright, Greenwich; Ivan Rojas, Norwalk; Marcos Pena, Norwalk; Myles Sawyer, Norwalk; Cristian Vitti, Stamford; David Calle, Stamford; Avery Mueller, Staples; Hunter Smith, Staples; Jack DiGiovanni, Trumbull; Sebastian Mesa, Trumbull; Michael Bagley, Trumbull; Brian Sawch, Westhill; Edwin Medina, Westhill.

GIRLS SOCCER

First Team: Alexa Pino, St. Joseph; Taylor Jenkins, St. Joseph; Julia Bike, St. Joseph; Sara Parker, St. Joseph; Charlotte Kemp, Ridgefield; Ava Malagisi, Ridgefield; Sami DeWitt, Staples; Annabel Edwards, Staples; Evelyn Chudowsky, Staples; Jillian Fox, Darien
Mackenzie Reid, Trumbull; Paige Shaughnessy, Fairfield Warde; Caroline Marcus, Fairfield Warde; Phoebe Marsick, Fairfield Warde; Mali Nepeman, Danbury; Caroline Dickson, Danbury; Sydney Patten, New Canaan; Grace Simpson, Brien McMahon; Ali Pennella, Greenwich; Caroline Spengler, Fairfield Ludlowe; Kate Martin, Fairfield Ludlowe; Leah DeLaurentiis, Fairfield Ludlowe.

Second Team: Hannah Silva, St. Joseph; Katie Stook, St. Joseph; Baila Kessler, Ridgefield; Zoe Desmarais, Ridgefield; Anna Gillan, Ridgefield; Natalie Chudowsky, Staples; Coco Crombie, Staples; Ashlyn Flood, Westhill; Heather Plowright, Wilton; Presley Sutter, Darien; Katelyn Secor, Darien; Maddie Lojko, Trumbull; Sydney Mieczkowski, Fairfield Warde; Mya Pellicone , Danbury; Paige Place, New Canaan; Alivia McDowell, Brien McMahon; Abby Ortolano, Brien McMahon; Ryan Manning, Fairfield Ludlowe; Rebecca Kaplan, Stamford; Casey Donnelly, Norwalk; Isabella Gega, Greenwich; Meghan Ross, Greenwich.

Honorable Mention: Josselly Tello, Bridgeport Central; Gesselle Tello, Bridgeport Central; Cailey Varas, Brien McMahon; Gretchen Klein, Brien McMahon; Natalia Catarino, Danbury; Erin Bleecker, Danbury; Caroline Aponte, Darien; Keely Fox, Darien; Lily Gervasi, Fairfield Ludlowe; Avery Faucher, Fairfield Ludlowe; Ida Moczernuik, Fairfield Warde; Sam Matturro, Fairfield Warde; Caroline Lawrence, Greenwich; Julia Acosta, Greenwich; Kennedy Kreutzer, New Canaan; Devon Russell, New Canaan; Natalia Martinez, Norwalk; Ashley DiLauro, Norwalk; Riley Keane, Ridgefield; Hannah Salmore, Ridgefield; Maeve Matthews, St. Joseph; Emily Robinson, St. Joseph; Marlena Steiner, Stamford; Charlotte Bello, Stamford; Gaby de Brito, Staples; Talia Moskowitz, Staples; Peyton Bashar, Trumbull; Ella Peterson, Trumbull; Molly Snow, Wilton; Fiona Gibbons, Wilton.

FIELD HOCKEY

First Team: Kaelyn Fogelson, Norwalk; Raina Johns, Darien; Charlotte Casiraghi, Wilton; Emma Nahon, Staples; Mackenzie Peters, Ridgefield; Polly Parsons-Hills, New Canaan; Nola Ryder, Wilton; Klara Mueffelmann, Greenwich; Shawna Ferraro, New Canaan; Riley Fitzgerald, Wilton; Megan Mazzeo, Fairfield Ludlowe; Maura Carbone, Trumbull; Isabella Tuccio, Ridgefield; Ashley Stockdale, Darien; Sofia Fidalgo-Schioppa, Staples; Jade Marin, Brien McMahon; Kaci Benoit, Darien; Eva Filipponi, Wilton.

All-East: Blake Wilks, Darien; Ryan Hapgood, Darien; Molly Reed, New Canaan; Catie Leddy, Fairfield Ludlowe; Ashleigh Masterson, Wilton; Isabelle Schuh, New Canaan; Kate Tebbe, Ridgefield; Jane Holland, New Canaan; Lizzie Kendra, Wilton; Eleanor Luft, Ridgefield; Isabella Crowley, Ridgefield.

All-West: Emma Larit, Staples; Caroline Babb, Greenwich; Kayla Barbagallo, Trumbull; Maren Gilchrist, Brien McMahon; Caroline Roschen, Staples; Julia Dennehy, Norwalk; Campbell Heatly, Norwalk; Francine Stevens, Staples; Kate Salvador, Danbury; Avery Vaccaro, Norwalk; Jayne Hughes, Trumbull; Rachel Miller, Norwalk.

Honorable Mention: Natalia Fernandez, Brien McMahon; Emily Becker, Brien McMahon; Grace Gundeck, Danbury; Hannah Peterson, Danbury; Morgan Massey, Darien; Tori Stockdale, Darien; Sarah Booth, Fairfield Ludlowe; Mia Cassone, Fairfield Ludlowe; Kat Foley, Fairfield Warde; Maddie Hoekman, Greenwich; Kate Donnellan, Greenwich; Katherine O’Connell, New Canaan; Anny Canahui, Norwalk; Sabrina Bober, Norwalk; Sara Klosowski, Ridgefield; Gabriella Lauretani, Ridgefield; Addie Chamberlain, St. Joseph; Mikayla Gentile, Stamford; Paige Tuccinardi, Stamford; Tyla Ozgen, Staples; Kathryn Asiel, Staples; Anabelle Baratta, Trumbull; Danika Curtin, Trumbull; Philippa Cooper, Westhill; Shea Cooper, Westhill; Hannah Fitzgerald, Wilton; Madeline O’Neill, Wilton.

GIRLS SWIMING AND DIVING
 
First Team: Margaret Erickson, Darien (200 medley relay, 500 freestyle); Miller Ward, Darien (200 medley relay, 200 IM, 100 butterfly); Emily Kalvaitis, Darien (200 medley relay); Natalia Ferranto, Darien (200 medley relay, 50 freestyle); Lily Archibald, Ridgefield (200 medley relay, 100 Fly, 400 freestyle relay); Riley McGerald, Ridgefield (200 medley relay, 200 freestyle relay, 100 breaststroke); Elissa Egerton, Ridgefield (200 medley relay); Keira Giles, Ridgefield (200 medley relay, 100 freestyle, 400 freestyle relay); Kathleen Murray, Fairfield Ludlowe (200 freestyle, 100 butterfly); Annam Olasewere, Staples (200 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay); Bridget Kelly, Ridgefield (200 freestyle, 500 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay); Ella Gussen, Fairfield Ludlowe (200 IM, 100 backstroke); Virginia Hastings, Wilton (200 IM, 500 freestyle); Ayaan Olasewere, Staples (50 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay); Annie Edwards, Westhill (50 freestyle); Carly Waldman, Staples (200 freestyle relay); Libby Turner, Staples (200 freestyle Relay, 100 backstroke, 400 freestyle relay); Madeline Muncy, Ridgefield (200 freestyle relay); Ava Ward, Ridgefield (200 freestyle Relay, 400 freestyle relay); Samantha Haley, New Canaan (100 backstroke); Sydney Jee, Greenwich (100 breaststroke); Abigayle Bleil, New Canaan (100 breaststroke); Danielle Schwartz, Staples (400 freestyle relay); Hannah Chuckas, Westhill (Diving); Natalie Penman, New Canaan (Diving); Kaitlyn Maggio, New Canaan (Diving).

Second Team: Georgia Theodorsen, Fairfield Ludlowe (200 medley relay); Kathleen Murray, Fairfield Ludlowe (200 medley relay); Lily Malone, Fairfield Ludlowe (200 medley relay); Anabelle Guarnera, Greenwich (200 medley relay, 200 freestyle relay); Melissa Geiger, Greenwich (200 medley relay, 100 backstroke); Daisy Decker, Greenwich (200 medley relay, 500 freestyle); Lily Bradbury, Darien (200 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay); Caroline Kelly, Ridgefield (200 freestyle, 500 freestyle); Daniela Tanaka Sales, St. Joseph (50 freestyle, 100 breaststroke); Liisa Jalakas, Darien (200 freestyle relay); Lily Voight, Darien (200 freestyle relay); Wesley Wales, Greenwich (200 freestyle relay); Katherine Nalepka, Greenwich (200 freestyle relay); Tess Furno, Greenwich (200 freestyle relay); Anya Iyer, Wilton (100 backstroke); Kristen Racicot, Trumbull (100 breaststroke); Megan Hayes, Darien (Diving); Javiera Garcia, Greenwich (Diving); Kate Whitaker, Staples (Diving).

BOYS GOLF

First Team: Charles Schrohe, Greenwich; Harrison Browne, Staples; Angad Manaise, Westhill; Andrew Flynn, St. Joseph; Cullen McCarthy, New Canaan.

All-East: Brady Lewis, Warde; Sean Watchmaker, New Canaan; John Casella, Warde’ Colin Firda, St. Joseph; Jackson Kohm, Warde; Tyler Bauer, Ludlowe.

All-West: AJ Enslein, Greenwich; Sebastian Beaver, Ridgefield; Owen Duda, Greenwich; Sawyer Dalzell, Staples; Jack Hopper, Greenwich; Mark Lumpinski, Trumbull.

BOYS CROSS COUNTRY

First team: Steven Hergenroether, Ridgefield; Parker Broderick, Warde; David Carillo, Trumbull; Devon Rosemark, Danbury; Liam Edson, Ridgefield; Michael Byrnes, Wilton; Ben Lorenz, Staples; Christian Zawislack, Greenwich; Joshua Roos, Danbury; James Cunningham, Warde; Michael Komisky, Danbury; Zach Allen, Staples; Ryan Pereira, Danbury; Matt Fleming, Staples; Morgan Samuel, Staples.

Second team: William Fitch, Staples; Kyle Jeffers, Danbury; Magnus Manley, Ridgefield; Alexander Cohen, Wilton; Elias Alvarado, Danbury; Christopher Bishop, Danbury; Thomas Skelton, Darien; Sullivan Dunn, Ridgefield; Ryan Klaiber, Trumbull; Daniel Goldberg, Westhill; Nick Yoo, Darien; Denis Proskuryakov, Stamford; Charles Williamson, Warde; Ryan Boulanger, New Canaan; Samuel Zwick-Lavinsky, Staples.

GIRLS CROSS COUNTRY

First team: Elizabeth Buonocore, Ridgefield; Kathryn Marchand, Trumbull; Esme Daplyn, Greenwich; Georgia Keller, Ridgefield; Cam Meyer, Darien; Radea Raleva, New Canaan; Eliana Savelli, New Canaan; back row, Charlotte Moor, New Canaan; Kate Friedman, Greenwich; Abigail Poplawski, Trumbull; Ruby Grosshart, Ludlowe; Grace Hooker, Ridgefield; Eleanor Fox, Stamford; Grace Guglielmo, Wilton; Mya Salvino, Wilton.

Second Team: Sasha Langholm, Wilton; Vivienne Namiot, Ridgefield; Bridget Walsh, Trumbull; Claire Fuchs, Ludlowe; Delia Bakal, New Canaan; Elizabeth Anderson, Greenwich; Elizabeth McLaughlin, New Canaan; Avery Johnson, Darien; Alison Meyers, Darien; Lia Lombardi, Wilton; Madeleine Loomis, Ridgefield; Sofia Madrazo, New Canaan; Skylar Bennett, New Canaan; Lillian Shropshire, Greenwich; Makayla Cunningham, Warde.